Pudełko życia  jest projektem, który ma na celu chronić ludzkie życie poprzez znaczne ułatwienie interwencji służb medycznych w przypadku osób starszych lub samotnie zamieszkujących, a zmagających się z przewlekłymi chorobami mogącymi stanowić zagrożenie dla życia tych osób. W przypadku utraty świadomości informacje zawarte w „Pudełku Życia” stanowią niezbędne źródło informacji o przyczynach potencjalnego zasłabnięcia, pogorszenia stanu zdrowia.

Pudełko może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie, uczuleniach czy zażywanych lekach.

Projekt zakłada umieszczenie wszystkich ważnych informacji o pacjencie w jednym miejscu. W pudełku znajdować się będzie KARTA INFORMACYJNA wypełniona zgodnie z instrukcją o danych pacjenta-mieszkańca, a więc: najważniejsze numery telefonów najbliższych, członków rodziny, których pragniemy poinformować, numer kontaktowy do opiekuna oraz inne ważne informacje dla służb ratowniczych (na co dana osoba choruje, na jakie leki jest uczulona, jakie leki przyjmuje). Można również umieścić wszelkie wypisy ze szpitali czy zaświadczenia lekarskie informujące o obecnym stanie zdrowia.

Pudełko życia to opakowanie opatrzone specjalną naklejką, które powinno być ulokowane w łatwym do zlokalizowania miejscu, np. lodówce. Dlaczego lodówka – łatwość odnalezienia - znajduje się w prawie w każdym domu, prawie zawsze w kuchni lub w przyległym pomieszczeniu.

SZEŚĆ KROKÓW PRZYGOTOWANIA

 1. Przeczytaj dokładnie formularz, w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu;
 2. Wypełnij dokładnie formularz drukowanymi literami;
 3. Formularz włóż do „pudełka życia”;
 4. Jedną naklejkę umieść na „pudełku życia”;
 5. Drugą naklejkę naklej na drzwiach swojej lodówki;
 6. Pudełko życia dokładnie zamknij, a następnie umieść je w lodówce, w łatwo dostępnym miejscu (sugerowane miejsce: półka na drzwiach lodówki).

Każda zainteresowana projektem osoba otrzyma  BEZPŁATNIE pakiet składający się z:

 • pudełka,
 • arkusza z naklejkami na pudełko oraz na lodówkę,
 • karty informacyjnej do samodzielnego wypełnienia.

DANE KONTAKTOWE POD KTÓRYMI MOŻNA UZYSKAĆ INFORMACJE

Dział Pomocy w Środowisku

Zespół ds. usług  pok. 115 lub 102

__Materiały dostępne do pobrania

 • Ulotka Pudełko życia .png Pobierz
 • Ulotka Pudełko życia 2.png Pobierz