Korpus Wsparcia Seniorów
Program "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2024
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie informuje o podpisaniu umowy z Wojewodą Pomorskim w sprawie udzielenia dofinansowania w ramach programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 obejmujący swoim zakresem dwa moduły:
Moduł I - Celem Programu jest zapewnienie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób a są jej pozbawione.
Planuje się uruchomienie 10 środowisk pomocy sąsiedzkiej.
Moduł II - Celem Programu jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.
Adresatami programu są mieszkańcy Gminy Wejherowo w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Z programu korzysta 28 mieszkańców Gminy Wejherowo.
Na realizację programu Gmina Wejherowo z dotacji celowej budżetu państwa otrzymała:
Moduł I dofinansowanie w wysokości: 65.581,00 zł
wkład własny Gminy : 16.396,00 zł
całkowita wartość zadania : 81.977,00 zł
Moduł II dofinansowanie w wysokości: 11.520,00 zł
wkład własny Gminy : 2.880,00 zł
całkowita wartość zadania : 14.400,00 zł
PRZYSTĄPIENIE DO PROGRAMU
Program "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2024
W związku z przystąpieniem do Programu „Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2024 -Moduł I, realizowanego ze środków budżetu państwa, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie prosi o kontakt osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia w formie usług sąsiedzkich.
Usługi sąsiedzkie to świadczenia pomocy społecznej o charakterze opiekuńczym, które organizowane są w miejscu zamieszkania, świadczone przez osoby blisko mieszkające.
Usługi sąsiedzkie obejmują pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, wsparciu w czynnościach dnia codziennego, podstawową opiekę higieniczno- pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji oraz zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Wymiar i zakres przyznawanych usług sąsiedzkich uzależniony jest od stanu zdrowia osoby objętej usługami oraz jej sytuacji rodzinnej i materialnej ustalonej przez pracownika socjalnego podczas wywiadu środowiskowego.
Z usług sąsiedzkich może przede wszystkim skorzystać:
osoba samotna, która z powodu wieku, choroby lub innych powodów wymaga wsparcia innych osób, natomiast nie może go otrzymać.
osoby, dla których wsparcie w postaci usług sąsiedzkich będzie miało charakter uzupełniający opiekę sprawowaną przez rodzinę, a także wspólnie niezamieszkującego małżonka, wstępnych i zstępnych.
Za osobę samotną uznaje się osobę, która: samotnie prowadzi gospodarstwo domowe, nie znajduje się w związku małżeńskim, nie posiada zstępnych ani wstępnych, czyli dzieci, wnuków, rodziców, dziadków.
Świadczeniem usług sąsiedzkich może zajmować się osoba, która spełnia poniższe wymagania:
· jest osobą pełnoletnią;
· nie jest członkiem rodziny osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
· nie jest oddzielnie zamieszkującym małżonkiem, wstępnym ani zstępnym osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
· złożyła organizatorowi usług sąsiedzkich oświadczenie o zdolności pod względem psychofizycznym do świadczenia takich usług;
· zamieszkuje w najbliższej okolicy osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
· ukończyła szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy;
· została zaakceptowana przez organizatora usług i osobę, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
Przyznanie pomocy następuje po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o powyższą formę pomocy oraz skompletowaniu dokumentów niezbędnych do ustalenia sytuacji dochodowej strony.
Nieodpłatne usługi sąsiedzkie przysługują osobom, których dochód nie przekracza kryterium dochodowego wskazanego w ustawie o pomocy społecznej, tj. kwoty 776 zł (osoba samotnie gospodarująca) lub 600 zł na osobę w rodzinie (osoba w rodzinie).
Osobom, których dochód przekracza wymienione wyżej kryteria organ ustali odpłatność zgodnie z uchwałą Nr LXIII/722/2024 Rady Gminy Wejherowo z dnia 31 stycznia 2024 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze w formie usług sąsiedzkich, oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania
Koszt jednej godziny usług sąsiedzkich przyjmuje się w wysokości minimalnej stawki godzinowej ustalanej na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
DANE KONTAKTOWE POD KTÓRYMI MOŻNA UZYSKAĆ INFORMACJE
Dział Pomocy w Środowisku:
Zespół ds. usług pok. 101 lub 102 lub 106
Koordynator zespołu:
58 677 64 61
k.uslugi.ps@gops-wejherowo.pl
Opiekun osoby starszej:
58 677 64 44 lub 533 364 447
usługi.ps@gops-wejherowo.pl
Pracownik socjalny:
58 677 64 52
usługi.ps@gops-wejherowo.pl
od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30
WIĘCEJ INFORMACJI
w załączeniu materiały dostępne do pobrania: Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024