Specjalny zasiłek opiekuńczy
MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY
Elektronicznie, za pośrednictwem:
- Platformy Usługowo – Informacyjnej „Emp@tia” – http://empatia.mpips.gov.pl
Za pośrednictwem operatora pocztowego na adres:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie
Osiedle Przyjaźni 6
84-200 Wejherowo
Osobiście pod adresem:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie
Dział świadczeń dla rodzin – pok. 110
Osiedle Przyjaźni 6
84-200 Wejherowo
Obsługa klienta:
poniedziałek 7.30 – 16.30
wtorek – czwartek 7.30 – 15.30
FORMA ZAŁATWIENIA SPRAWY
Załatwienie sprawy kończy się decyzją administracyjną, od której służy stronie prawo do wniesienia odwołania.
WYMAGANE DOKUMENTY
- Wypełniony i podpisany wniosek o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego,
- Do wniosku należy dołączyć oświadczenia i/lub dokumenty, które potwierdzają spełnianie warunków do przyznania lub ustalenia wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego (szczegółowych informacji udzielają pracownicy działu świadczeń dla rodzin), w tym:
- dokumenty niezbędne do ustalenia wysokości dochodu rodziny osoby sprawującej opiekę i wymagającej opieki
- inne dokumenty i oświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego, np. dokumenty potwierdzające przebieg pracy zawodowej;
OPŁATY
Zwolnione z opłat.
TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY
Załatwienie sprawy nastąpi nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawie szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.
INFORMACJE DODATKOWE
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje:
- osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, tylko w sytuacji, gdy rezygnują z zatrudnienia lub nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 764,00 zł miesięcznie. Wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego wynosi 620,00 zł miesięcznie.
Dochód ustala się na podstawie dochodu z roku poprzedzającego okres zasiłkowy, uwzględniając jednocześnie aktualną sytuację rodziny tzn. utratę dochodu lub jego uzyskanie po roku bazowym. Dochód z roku bazowego dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód był osiągany. Z uwagi na obowiązujące regulacje prawne dotyczące sposobu ustalania dochodu organ rozpatrujący sprawę może wymagać wszystkich niezbędnych dokumentów potwierdzających utratę lub uzyskanie dochodu.
Specjalny zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli:
- osoba sprawująca opiekę:
- ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
- ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;
- legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osoba wymagająca opieki została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, w rodzinnym domu dziecka albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu
- na osobę wymagającą opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury
- na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;
- na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Zasady ustalania prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego:
- Prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego ustala się na okres zasiłkowy.
- Ustalając prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego przeprowadza się rodzinny wywiad środowiskowy, w celu weryfikacji okoliczności dotyczących spełniania warunków do przyznania świadczenia.
- W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 30 listopada, od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 31 grudnia, od dnia 1 listopada do dnia 31 grudnia danego roku, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.
W przypadku, gdy o świadczenie pielęgnacyjne ubiegają się rolnicy, małżonkowie rolników bądź domownicy, świadczenia te przysługują odpowiednio:
- rolnikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego;
- małżonkom rolników lub domownikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego albo wykonywania przez nich pracy w gospodarstwie rolnym.
Obowiązek informowania o wszelkich zmianach
W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego osoba otrzymująca świadczenie jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu właściwego wypłacającego to świadczenie.
Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 2023r. o świadczeniu wspierającym opiekunowie, którzy uzyskali prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego do dnia 31 grudnia 2023r. zachowują tzw. prawa nabyte co oznacza, że względem tych osób nadal będą obowiązywały przepisy dotychczasowe.
Zasada ta dotyczy również tych opiekunów, którzy będą ubiegać się ponownie o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego, byli uprawnieni do świadczenia do dnia 31 grudnia 2023r., ale utracili prawo do niego w związku z utratą ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Jednakże warunkiem zachowania prawa jest złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia, a następnie złożenie wniosku o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności.
DANE KONTAKTOWE, POD KTÓRYMI MOŻNA UZYSKAĆ INFORMACJE
Dział świadczeń dla rodzin:
- 58 677 64 47
- 58 677 64 34
- 58 677 64 35
- 58 677 64 48
- 58 677 64 45
- swiadczenia.sr@gops-wejherowo.pl
- kdr@gops-wejherowo.pl
- kierownik.sr@gops-wejherowo.pl
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t. j.: Dz. U. z 2024 r. poz. 323);
- Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 6 lipca 2023 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1340);
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2021 r. poz. 1481).
TERMINY WYPŁAT ŚWIADCZEŃ DLA RODZIN NA OKRES 2024
STYCZEŃ 2024
Wypłata gotówki w banku - od 29-30 stycznia
Przelew na konto bankowe - do końca miesiąca
LUTY 2024
Wypłata gotówki w banku - od 26-27 lutego
Przelew na konto bankowe - do końca miesiąca
MARZEC 2024
Wypłata gotówki w banku - od 26-27 marca
Przelew na konto bankowe - do końca miesiąca
KWIECIEŃ 2024
Wypłata gotówki w banku - od 26-29 kwietnia
Przelew na konto bankowe - do końca miesiąca
MAJ 2024
Wypłata gotówki w banku - od 27-28 maja
Przelew na konto bankowe - do końca miesiąca
CZERWIEC 2024
Wypłata gotówki w banku - od 26-27 czerwca
Przelew na konto bankowe - do końca miesiąca
LIPIEC 2024
Wypłata gotówki w banku - od 29-30 lipca
Przelew na konto bankowe - do końca miesiąca
SIERPIEŃ 2024
Wypłata gotówki w banku - od 28-29 sierpnia
Przelew na konto bankowe - do końca miesiąca
WRZESIEŃ 2024
Wypłata gotówki w banku - od 26-27 września
Przelew na konto bankowe - do końca miesiąca
PAŹDZIERNIK 2024
Wypłata gotówki w banku - od 29-30 października
Przelew na konto bankowe - do końca miesiąca
LISTOPAD 2024
Wypłata gotówki w banku - od 27-28 listopada
Przelew na konto bankowe - do końca miesiąca
GRUDZIEŃ 2024
Wypłata gotówki w banku - od 19-20 grudnia
Przelew na konto bankowe - do końca miesiąca
__Materiały dostępne do pobrania
- Wniosek o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego - okres 2021-2022.pdf Pobierz
- Załącznik ZSR-07 do wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego.pdf Pobierz
- Załącznik ZSR-05 do wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego.pdf Pobierz
- Formularz na potrzeby koordynacji.pdf Pobierz
- Obowiązek informacyjny świadczenia rodzinne.pdf Pobierz
- Deklaracja Formy Wypłaty 12-08-2021.pdf Pobierz