LOGO GOPS.jpg

Zgodnie z harmonogramem kampanii społecznej „Rodzina to siła” miesiąc wrzesień 2022r. będzie poświęcony na przekazaniu Państwu podstawowych informacji, dotyczących funkcji jakie powinna wypełniać prawidłowo funkcjonująca rodzina, a także zostaną Państwo zapoznani z ujęciem rodziny w wymiarze systemowym. Najczęściej do funkcji rodziny zalicza się: funkcje prokreacyjną, przygotowanie dzieci do wejścia w życie społeczne, ich pielęgnowanie i wychowanie oraz zapewnienie im odpowiedniego startu życiowego, prowadzenie gospodarstwa domowego, zaspokajającego potrzeby członków rodziny, sprawowanie pieczy nad życiem, ich zachowaniem, kulturą, zdrowiem, trudnościami życiowymi. W szerszym znaczeniu do zadań rodziny zalicza się:

- rolę opiekuńczo-biologiczna –zadanie zagwarantowanie dziecku odpowiednich uwarunkowań do fizycznego progresu, m.in. dzięki zapewnianiu mu ubrań, jedzenia, uwarunkowań do odpoczynku oraz chronienie przed zagrożeniami;

- rola towarzysko-kulturalna – bazująca na organizacji dobrego odpoczynku, zabaw, rozrywki, dostępu do aspektów kulturowych oraz towarzystwa;

- role ekonomiczna –zaspakajanie pragnień żywieniowych, materialnych, lokalowych, ubraniowych.

- rola wychowawcza – będąca przygotowywaniem kształtujących się jednostek do niezależnego funkcjonowania, uzyskiwania odpowiedzialnych i adekwatnych społecznych ról.

Otoczenie grupy rodzinnej posiada bardzo ważną rolę wychowawcza, mocno związaną z danymi celami i zadaniami. Podsumowując  do fundamentalnych ról grupy rodzinnej wlicza się role: wychowawcze, prokreacyjne, opiekuńcze oraz ekonomiczne. Najważniejszą funkcją rodziny jest wychowywanie potomstwa i przekazanie im możliwości odpowiedniego startu w życiu dzięki gwarancji korzystnych uwarunkowań do odpowiedniego wdrożenia do funkcjonowania w społeczeństwie. Jako następne wymienia się również zarządzanie gospodarstwem domowym tak, by kompletnie było ono w stanie zaspokoić odpowiedni progres fizyczny, mentalny, zdrowotny, ekonomiczny, a także kulturalny. Prawidłowo funkcjonująca rodziny spełnia wszystkie funkcje, co ma przełożenie na życie dorastających w niej dzieci. Bowiem rodzina stanowi dla dorosłego człowieka podstawowy i fundamentalny punkt odniesienia w życiu codziennym. Potomstwo przyjmuje reguły oraz styl funkcjonowania od starszych członków grupy. W efekcie tego działania zaczynają być częścią całego socjalnego systemu, w których zachowują się w sposób wyuczony, niepowtarzalny, indywidualny.

Rodzina w podejściu systemowym traktowana jest jako pewnego rodzaju sieć powiązań, wzajemnych oczekiwań, a poszczególne jej elementy, czyli jej członkowie wchodzą ze sobą w określone przez system zachowania relacje.

Współcześnie rodzina jako podstawowa komórka w strukturze społecznej staje przez licznymi trudnościami, próbami nacisków mających różne pochodzenie. Z drugiej strony prawidłowo funkcjonująca rodzina może stanowić fundament dla sukcesu wychowawczego. Rodzina, jej członkowie mają ogromny wpływ na rozwój i kształtowanie się dziecka. To odziaływanie jest wydłużone w czasie, ale jego największy wpływ na dorosłe życie jednostki następuje już od najmłodszych lat dziecka. Zatem istotne jest reagowanie na pojawiające się problemy, zdolność członków rodziny do konstruktywnych zmian, minimalizowanie zagrożeń i ich skutków. Zaburzony system rodzinny prowadzi do dysfunkcyjności rodziny i jej członków, a zwłaszcza stanowi ryzyko wystąpienia różnych patologii.

 

Przypominamy, że w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wejherowie można skorzystać z następujących form wsparcia:

- nawiązanie współpracy z pracownikiem socjalnym, tel. 58 677 64 50

- skorzystanie z bezpłatnych konsultacji psychologicznych, tel. 58 677 64 51

- skorzystanie z usługi asystenta rodziny, tel. 58 677 64 61

Serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie, Osiedle Przyjaźni 6:

- poniedziałek 7:30-16:30

- wtorek – piątek  7:30 – 15:30