LOGO GOPS.jpg
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie w odpowiedzi na obserwowanie tendencji zwyżkowej zjawiska zachowań samobójczych, głównie wśród dzieci i młodzieży informuje, iż rozpoczęliśmy w miesiącu wrześniu 2022r. realizację kampanii społecznej pod nazwą „Mamo, tato, chcę umrzeć, zauważ mnie”.
 
Poniżej znajdziecie bazę telefonów i miejsc, w których osoby w kryzysie psychicznym znajdą pomoc.
baza bezpłatnych miejsc pomocowych: https://zwjr.pl/bezplatne-miejsca-pomocowe
 
Z dostępnych statystyk wynika, iż nastąpił znaczny wzrost zachowań o charakterze suicydalnym, w tym na terenie powiatu wejherowskiego. Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie prowadzi działania profilaktyczne w celu zapobiegania temu negatywnemu zjawisku. Nasilenie usiłowań oraz skutecznych samobójstw w ostatnich latach 2021 i 2022 spowodowało konieczność podjęcia działań o charakterze interdyscyplinarnym. Zachowania suicydalne są tematem różnych publikacji. W tym zakresie polecamy gorąco publikacje Halszki Witkowskiej, znanego suicydologa, znawcę tematu.
 
Z dostępnych danych wynika, iż samobójstwa wśród dzieci i młodzieży są jedną z głównych przyczyn zgonów w tej grupie wiekowej. W 2021r. w województwie pomorskim doszło do 14 skutecznych samobójstw wśród dzieci i młodzieży oraz 291 usiłowań jego popełnienia.
Niestety w I półroczu 2022r. odnotowano już 207 prób samobójczych oraz 8 skutecznych samobójstw, tj. tendencja wzrostowa o 51,1% oraz 60%. Największy wzrost zachowań o charakterze suicydalnym obserwuje się w grupie wiekowej 13-18 lat. Za najczęstszy powód próby samobójczej w I półroczu 2022r. ustalono chorobę psychiczną/zaburzenia psychiczne. Większość usiłowań popełnienia samobójstwa odbyła się poprzez zażycie środków nasennych lub psychotropowych, natomiast samobójstwa skuteczne dokonane poprzez powieszenie się.
 
Z uwagi na dostępne dane statystyczne uważa się, że sytuacja jest bardzo niepokojąca oraz wymagająca wprowadzenia działań o charakterze profilaktycznym oraz interdyscyplinarnym pomiędzy instytucjami.
Celem zaplanowanej kampanii jest uświadomienie mieszkańcom Gminy Wejherowo problemu zachowań suicydalnych wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi na ich stan psychiczny i emocjonalny.
 
Pamiętajmy, drodzy rodzice, jeśli dziecko prosi was o pomoc, udzielmy jej. Jeśli chce skorzystać z pomocy psychologa, umówmy go i nie bagatelizujmy jego problemu. Jeśli wymaga pomocy psychiatry, umówmy go.
 
Jeśli nie wiesz, co robić w takiej trudnej sytuacji, możesz skontaktować się z pracownikiem socjalnym tut. Ośrodka w celu skorzystania z pomocy lub nieodpłatnej konsultacji psychologicznej. Pomoc w formie poradnictwa i konsultacji jest dedykowana mieszkańcom Gminy Wejherowo bez kryterium dochodowego