GOPS Wejherowo Gmina Wejherowo
 • Zmiany godzin otwarcia Ośrodka

  Zmiany godzin otwarcia Ośrodka

  W dniu 19 kwietnia 2019. ulegają zmianie godziny otwarcia Ośrodka
  Czytaj więcej
 • Przetwarzanie danych osobowych

  Przetwarzanie danych osobowych

  Zachęcamy do zapoznania się z klauzulą informacyjną, w której znajdziecie Państwo szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wejherowie.
  Czytaj więcej
 • AKCJA SPOŁECZNA "ODZYSKUJ ALIMENTY"

  AKCJA SPOŁECZNA "ODZYSKUJ ALIMENTY"

  Nie należą Ci się alimenty z Funduszu? Sprawdź, co możesz zrobić...
  Czytaj więcej
 • PIĄTEK - klientów nie obsługujemy!

  PIĄTEK - klientów nie obsługujemy!

  Przypominamy, że piątek jest dniem pracy wewnętrznej GOPS, w związku z czym w tym dniu klientów nie obsługujemy!
 • MEDIACJE

  MEDIACJE

  GOPS w Wejherowie oferuje pomoc w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych poprzez mediację
  Czytaj więcej
 • Program Stypendiów Pomostowych

  Program Stypendiów Pomostowych

  Informujemy, że rozpoczęła się rekrutacja do XVI edycji Programu Stypendiów Pomostowych na rok akademicki 2017/2018 realizowanego przez FEP
  Czytaj więcej
 • TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW NA NOWY OKRES ŚWIADCZENIOWY / ZASIŁKOWY 2018/2019

  TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW NA NOWY OKRES ŚWIADCZENIOWY / ZASIŁKOWY 2018/2019

  WAŻNE! Od 1 lipca rodziny mogą złożyć ONLINE wniosek o wszystkie świadczenia dla rodzin: 1) Świadczenie wychowawcze (Program „Rodzina 500+”); 2) Zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego; 3) Specjalny zasiłek opiekuńczy; 4) Świadczenia z funduszu alimentacyjnego; 5) Świadczenie dobry start (300 zł dla ucznia). Wnioski w tradycyjnej formie (papierowej) na nowy okres świadczeniowy / zasiłkowy przyjmowane będą od 1 sierpnia
  Czytaj więcej

Program Senioralny dla Gminy Wejherowo na lata 2018-2020

 


 

Tendencja   zmian   demograficznych - wzrost   osób   w   wieku   poprodukcyjnym   przy jednoczesnym spadku liczby osób w wieku produkcyjnym – stanowi wyzwanie w zakresie wsparcia społecznego i rodzinnego dla osób starszych i niepełnosprawnych. W tym celu przeprowadzono szczegółowe rozeznanie w sytuacji osób starszych zamieszkałych w gminie oraz ich rodzin. Zebrane informacje posłużyły do opracowania diagnozy potrzeb i problemów. Efektem tym działań było opracowanie i uchwalenie w dniu 25 października 2017 r. Programu Senioralnego dla Gminy Wejherowo na lata 2018-2020.

 

DZIAŁANIA W RAMACH PROGRAMU SENIORALNEGO:

 

WOLONTARIAT:

 

W październiku 2017r. rozpoczęto akcję „Godzinka dla Malucha”, której celem jest promowanie wolontariatu wśród Seniorów Gminy Wejherowo oraz integracji międzypokoleniowej. W tym celu podjęto współpracę z Przedszkolem w Gościcinie oraz Biblioteką i Centrum Kultury Gminy Wejherowo. Akcja polega na czytaniu przedszkolakom bajek oraz wierszy przez Seniorów.

 

Aktywizacja i Integracja:

 

W ramach Programu Senioralnego odbyły się trzy wycieczki międzypokoleniowe dla Seniorów, dzieci i młodzieży. W dniu 12 maja 2018r. w ramach Programu Senioralnego Gminy Wejherowo na lata 2018-2020 oraz Programu Wspierania Rodziny na lata 2016-2018 odbyła się międzypokoleniowa wycieczka integracyjna do Szymbarku. W wycieczce wzięli udział seniorzy oraz dzieci z terenu naszej gminy. W towarzystwie przewodnika zwiedzaliśmy atrakcje w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, m.in. Dom Sybiraka, Bunkier TOW Gryf Pomorski, Dom do góry nogami. Dzięki ogromnej ilości atrakcji i wspólnie spędzonym chwilom w miłej atmosferze wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci. Drugi wyjazd do Torunia został zorganizowany we wrześniu. We wrześniu również seniorzy i młodzież wybrała się do Gdańska na Noc Świątyń podczas której  zwiedziliśmy kościół polskokatolicki, kościół Zielonoświątkowy, Synagogę, kościół Adwentystów Dnia Siódmego oraz Meczet. W każdej ze Świątyń spotkaliśmy się z gospodarzami, którzy opowiadali o swojej wierze i zwyczajach z nią związanych.